Photography by Patrik Mezírka

AberaceChromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislosti indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.


AE (Automatická expozice), AE ProgramExpoziční režim, při kterém přístroj vyhodnotí na základě úrovně světla dopadajícího na snímací čip clonu a čas. U AE Programu jsou přednastaveny ideální hodnoty pro určitý režim fotografování - např. sport, portrét atd.


AF (Autofocus)Jedná se o systém, který na základě měření kontrastu snímané scény nebo dálkoměrného zařízení automaticky zaostřují na nejbližší objekt, případně na manuálně zvolený bod (tzv. AF zaostřovací body). Zaostřovací body jsou uspořádány v matici (mřížce) tak, aby obsáhly možnosti zaostření na objekty v nejpoužívanějších kompozicích.


AF-S (AF SilentWave)Označení pro ultrasonické mikromotory u objektivů Nikon, vyznačující se nízkou hladinou hluku při zaostřování.


Asférický člen (ASPH - Aspherical Element)Optický člen neboli čočka v objektivu ze speciálního skla a se zvláštním zabroušením, které zvyšuje světelnost objektivu a eliminuje chromatické vady


APO (Apochromatic)Konstrukce objektivu, ve kterém jsou tři čočky tmelené do jedné, každá z nich pro určitou vlnovou délku světla (červená - modrá - zelená). APO členy usměrňují paprsky do jednoho bodu, čímž eliminují optické vady, hlavně tzv. aberaci.


Barevná hloubkaVelikost datové informace, popisující barvu pixelu. Každá ze tří barev RGB je popsána 8-bitovým údajem, tedy číslem od 0 (včetně) do 255. Barevná hloubka je tedy 3x8=24 bitů (True Color), což odpovídá 256x256x256=16,777 mil. barev.


Bracketing (stupňování expozice)Funkce, která umožňuje pořízení sekvence snímků, které se liší v expozici. V praxi to znamená, že v sériovém snímání vyfotografujete natřikrát jednu scénu a podle nastavení +-1/2 nebo +-1/3 EV budou mít snímky pozměněnou úroveň expozice.


CCD (Complementary charge device)CCD je snímací čip neboli obrazový senzor digitálních fotoaparátů a digitálních stěn. Skládá se ze světlocitlivých čtyřhranných (většinou obdélníkových) nebo osmihranných polovodičových buněk. Podle počtu buněk se vypočítává množství pixelů (milion buněk = 1 MPx)CD narozdíl od snímače typu CMOS odvádí elektrický náboj postupně přes jednu sběrnici, tudíž je energeticky náročnější. Velikost úhlopříčky snímacího čipu se většinou pohybuje od 1/8“ (palce) až po tzv. fullsize senzor, neboli ekvivalent plochy k rozměrům 35mm kinofilmového okénka.


CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor)Snímací čip fungující na stejném principu jako CCD s tím rozdílem, že neodvádí elektrický náboj přes jednu sběrnici, ale z každé snímací buňky zvlášť.
CMOS byl ještě nedávno podceňovaný typ snímače, objevující se od roku 1998 ve fotoaparátech nižší kategorie. Původní – pasivní snímače měly nízkou obrazovou kvalitu, vysokou hladinu šumu a omezenou citlivost (ISO).
Kvůli výhodám oproti CCD, tedy menší náročnosti na odběr energie a jednodušším a levnějším výrobním postupům (vyrábí se stejně jako procesory) byl však dále zdokonalován a CMOS snímače další generace, tzv. Aktivní CMOS (APS - Active-pixel sensors) se objevují odnedávna v profesionálních zrcadlovkách.


DGOznačení objektivů značky Sigma, které jsou svou konstrukcí přizpůsobeny pro digitální zrcadlovky. Obvykle mají kratší minimální zaostřovací vzdálenost a usměrněné paprsky světla, procházející optickou soustavou vodorovně. Většinu DG objektivů lze použít i pro klasický kinofilmový fotoaparát.


Digitální zoom (Digital zoom)Digitální zoom (zoom = transfokátor) funguje na principu interpolace, neboli dopočítávání pixelů. Objevuje se jak u low-endů, kde má alespoň částečně nahradit optický zoom, tak u vyspělejších modelů. Obecně se použitím digitálního zoomu zhoršuje kvalita obrazu, tedy kresba detailů.


DL (DeLuxe)Označení pro objektivy značky Sigma, obvykle vybavených asférickými optickými členy.


DSLR (Digital Single Lens Reflex Camera)Digitální jednooká pravá zrcadlovka s optickým hledáčkem, která promítá prostřednictvím zrcadla a optického hranolu skutečný obraz vstupující optikou do aparátu na matnici hledáčku.


DXOznačení pro formát snímače Nikon a výměnných objektivů určených pro digitální zrcadlovky (DSLR) Nikon. DX objektivy nepokrývají plochu klasického 35mm filmu, ale pouze rozměry snímače formátu DX. Velikost snímače je proti okénku klasického filmu většinou o 25-50 % menší, ohnisková vzdálenost objektivu se tedy prodlužuje (u Nikonu je to 1,5x)


Dynamický rozsah (Dynamic range)Dynamický rozsah je rozdíl EV (množství dopadajícího světla) nejsvětlejšího a EV nejtmavšího místa, stanovuje se v jednotkách EV (expozičních hodnotách). V podstatě to znamená, že čím vyšší je tonální rozsah snímacího prvku, tím lepší je barevné podání a kresba v problematických místech (kovové lesky a naopak tmavé stíny).


ED, Super ED (Extra Low Dispersion)Optické členy v objektivu s nízkým indexem lomu a redukovaným rozptylem světla, které minimalizují obrazové vady a zvyšují kontrast výsledného obrazu. Tzv. nízkorozptylová ED skla se objevují u objektivů Nikon, Olympus, Pentax ad.


EX (Excellence)Nejvyšší třída objektivů Sigma, EX označuje profesionální řadu objektivů s nízkorozptylovými a asférickými členy. Objektivy jsou často vybaveny vysokorychlostním ostřením HSM (pouze pro DSLR značky Nikon, Canon a Sigma)


EV (Exposition Value, Exposure Compensation)EV je množství světla dopadající na snímací čip. Pokročilé fotoaparáty nabízejí standardně hodnoty korekce v krocích +-1/2 a +-1/3 EV. Kompenzace se využívají při fotografování za nepříznivých světelných podmínek, hlavně v protisvětle nebo při fotografování objektů osvětlených bodově. Zvýšení expozice o +1 EV zdvojnásobí množství světla dopadající na senzor (digitální čip), snížení expozice o 1 EV ho sníží na polovinu. Fotíte-li tedy postavu ve stínu proti jasnému pozadí a chcete přirozený jas pleti, použijete podle kontrastu snímané scény korekci +EV.


EVF (Electronic ViewFinder)Elektronické "zrcadlovky" (označované také SLR like), u kterých jsou optické hranoly a zrcadla v hledáčku nahrazena displejem s vysokým rozlišením. Nehodí se pro profesionální práci kvůli nízké obnovovací frekvenci(obraz se při pohybu "trhá") a hrubozrnnosti displeje.


FE korekce (Flash Exposition)Korekce intenzity záblesku externího nebo interního blesku (Flashe), obvykle v krocích +-1/3 nebo +-1/2.


FEL (Flash Exposition Lock)Zablokování neboli uchování hodnot síly záblesku při fotografování s bleskem.


FILL-IN (Doplňkový blesk)Režim činnosti blesku, který slouží k prosvětlení stínů v normálně osvětlené scéně či za složitých světelných podmínek, např. v protisvětle nebo při fotografování postavy ve stínu.


Flash (Blesk)Vestavěné blesky mají obvykle dosah 2-5 m (směrné číslo 8-12 při 100 ISO), profesionální externí blesky mají kromě vyššího výkonu možnosti vysokorychlostní synchronizace (např. 1/500s) a spolupráce mezi zábleskovými jednotkami.
Fotoaparáty obvykle spolupracují s blesky při nastaveném čase 1/60s, 1/90s, 1/125s, mluvíme o tzv. synchronizaci (X-sync). Úroveň světelného výkonu se poměřuje směrným číslem. Vestavěné blesky mají většinou rozsah směrných čísel 8-17, výkonné externí blesky 20-50.


FP (Focal Plane Mode), FP FlashVysokorychlostní synchronizace blesku s fotoaparátem, jež umožňuje u profi-blesků nastavení režimu záblesku synchronizovanou s velice krátkým časem závěrky (např. 1/1000s). Blesk vyšle sérii záblesků o vysoké frekvenci, takže při exponování není omezena synchronizace na X-sync (synchronizační čas s fotoaparátem). Využívá se při fotografování rychle se pohybujících objektů za ztíženého osvětlení, obvykle se kombinuje se sériovým snímáním.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one