Photography by Patrik Mezírka

High-end class (Vyšší, koncová třída)Označení pro pokročilé fotoaparáty vyšší třídy. "High-endy" jsou obvykle vlajkovou lodí značky, jsou vybavené nadstandardními funkcemi a pokorčilým zpracováním obrazu.


HistogramHistogram je graf, který generují grafické editory a poloprofesionální a profesionální fotoaparáty. Zobrazuje se na něm počet a umístění pixelů v tonální ose. Na vodorovné (horizontální) ose histogramu je 256 bodů (0-255), které odpovídají stejnému počtu odstínů. Vlevo na ose bývají zpravidla nejtemnější místa, vpravo pak nejsvětlejší.Máme-li např. podexponovanou fotografii, jinými slovy nepřirozeně tmavou, v levé části histogramu vystoupí křivka vysoko, zatímco v pravé se drží v nízkých hodnotách nebo na nule.


HF (Helical Focus)Označení pro tzv. šroubové ostření u objektivů Sigma, kdy se přední člen při ostření neotáčí. Tato konstrukce zjednodušuje použití polarizačních, efektových přechodových filtrů a tvarované sluneční clony.


Hledáček (ViewFinder)Optická soustava nebo displej zobrazující snímanou scénu. Kromě optických hledáčků se využívá EVF displejů, které nahrazují u tzv. elektronických zrcadlovek optický hranol a zrcadlo, využívané v profi DSLR zrcadlovkách


Hloubka ostrosti (DOF – Depth of field)Rozmezí vzdáleností mezi nejbližším a nejvzdálenějším bodem, který bude na výsledném obraze zaostřený. Na DOF má vliv ohnisko, clona a velikost snímače. Čím vyšší je ohnisková vzdálenost objektivu, čím menší clona a větší rozměr snímače, tím je hloubka ostrosti nižší (tzn. pozadí je rozostřené).


IF (IntroFocus)Označení pro vnitřní zaostřování u objektivů. Při ostření se nepohybuje přední čočka, ale optické členy se přesouvají uvnitř objektivu, což zjednodušuje použití polarizačních aj. filtrů. IF navíc umožňuje vysokorychlostní zaostření.


Interpolace (Interpolation)Interpolace je matematický výpočet, díky němuž se zvětší počet pixelů. Jinými slovy je v interpolovaném obraze stejné množství mezistupňů pixelů jako fyzických pixelů, tedy počet skutečných buněk senzoru DF. Pokud specifikace fotoaparátu udává rozlišení 3MPx / 6MPx, pak 3 MPx je tzv. fyzické rozlišení, 6 MPx je interpolované rozlišení. Interpolace je tedy pouze zdánlivé zkvalitnění obrazu. Některé typy snímačů jsou díky své stavbě k interpolaci vhodnější (např. SuperCCD, Foveon), jiné méně.


ISO (International Standards Organization)Míra citlivosti filmu či snímacího senzoru na dopadající světlo. Obvykle má hodnoty 50 (resp. 64), 100, 200, 400 ISO a dále. U digitálních fotoaparátů se používá stejný systém hodnocení citlivosti jako u klasických filmů. Téměř všechny dig. fotoaparáty kromě těch nejlevnějších umožňují citlivost ISO měnit. Většina z nich má automatické nastavení citlivosti, které se přizpůsobuje úrovni světla. Obecně platí, že při vyšším ISO klesá kvalita obrazu, zvyšuje se míra šumu.


Jev červených očí (Red eye effect)Jev způsobený odrazem silného záblesku světla od oční červené sítnice. Světlo pronikne duhovkou dříve, nežli na světlo stihne stažením zareagovat panenka. Čím blíže je zdroj světla (blesk) ose objektivu, tím výraznější efekt vznikne.


JPEG (Joint Photographic Experts Group)Pokud budeme přesní, nejedná se o formát souboru, ale o metodu komprimace. Většina digitálních fotoaparátů používá EXIF-JPEG. Hovoříme o něm jako o ztrátovém formátu, což znamená, že při dosahování vysokých kompresních poměrů dochází k částečné ztrátě kvality, informace z části celkového počtu pixelů se zmenší nebo úplně vypustí.


Komprese, komprimace (Compression)Softwarové zpracování digitálních dat, jehož účelem je zmenšení velikosti datového souboru. Při kompresi ubývají primární datové informace (pixely), rozsah úbytku je dán stupněm komprese. Vysoká komprese znamená viditelné snížení kvality obrazu.


Konvertor optický (Optical Converter)Konvertor neboli předsádka pro změnu ohniskové vzdálenosti objektivu. Tele-converter ohnisko prodlužuje (obvykle 1,6x až 2x), Wide-converter naopak rozšiřuje, tzn. vytvoří optický ekvivalent k širokoúhlému objektivu. Užití konvertorů provází úbytek světelnosti objektivu a mírné zhoršení ostrosti či kontrastu.


LCD (Liquid Crystal Display)Zobrazovač z tekutých krystalů, sloužící k prohlížení a u většiny digitálních fotoaparátů také ke komponování fotografií. Na LCD obrazovce se zobrazuje menu, popř. informace o pořízené fotografii


LD (Low Dispersion)Označení objektivů Tamron, které obsahují nízkorozptylové optické členy. LD členy omezují chromatické vady a zvyšují kontrast. Nikon označuje toto speciální sklo ED


Li-Ion akumulátor (Lithium-Iont)


Typ akumulátoru s velmi dobrým poměrem kapacity a hmotnosti, využívá se u většiny digitálních fotoaparátů a energeticky náročných přístrojů.


Low-end class (Nižší třída)Nižší kategorie digitálních fotoaparátů pro nenáročné uživatele, tzv. základní modely. Jsou vybaveny pouze základními funkcemi, často postrádají např. optický zoom, možnost manuálního nastavení expozice atd.


Makrofotografie (Macro)Pojem Makrofotografie (zkráceně Makro) odpovídá poměru zobrazení detailů 1 : 1 až 25 : 1. Nižší poměr, obvykle nazývaný Makro režim, odpovídá odbornému výrazu Close-up photography, neboli fotografie zblízka. U této kategorie odpovídá poměr zvětšení 1 : 20 až 1 : 2.
V praxi znamená režim Makro přesunutí optických členů (čoček) v objektivu tak, aby bylo možné snímat i nejmenší detaily. U kompaktních fotoaparátů a EVF zrcadlovek to znamená fotografování z nejkratší možné vzdálenosti od objektivu. V oblasti profesionální fotografie se používají speciální Makro- a Mikro- objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností (většinou 55mm, 70mm, 100mm) a soustavou Makro-zábleskových zařízení.


MPEG (Motion Picture Expert Group)Standard pro digitální kompresi, ukládání a přenos videa. V MPEG nejsou komprimovány jednotlivé snímky samostatně jako u M-JPEG, ale jsou komprimovány celé sekvence okolo klíčových snímků. MPEG se dělí do dalších subsystémů (MPEG-1, MPEG-2 pro DVD a HDTV, MPEG-4 pro vysokou kompresi např. u digitálních fotoaparátů)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one