Photography by Patrik Mezírka

Tělo fotoaparátu (Camera Body)U digitálních zrcadlovek DSLR se jedná o samotný přístroj, tedy fotoaparát bez vyměnitelných objektivů a externích blesků. U kompaktních fotoaparátů je tělo teroetický pojem pro aparát bez všeho, co přečnívá, vypočítávají se z něj rozměry.


TFT (Thin Film Transistor)Technologie plochých diplejů LCD, kde se používají krystaly, k jejichž buzení slouží velice tenké tranzistory vytvořené v jedné z vrstev displeje. TFT obrazovky umožňují rychlý a plynulý přechod mezi jasy jednotlivých bodů.


TIFF (Tagged Image File Format)Bezztrátový formát obrazového souboru, který zaznamenává primární data získaná z obrazového snímače bez komprese. TIFF soubory jsou náročné na velikost a rychlost paměti, hodí se tedy hlavně pro ateliérovou fotografii.


TTL (Through The Lens), TTL měřeníTéměř všechny digitální fotoaparáty mají expozimetr, který měří míru světla dopadajícího na čip, uložen za objektivem. Na principu TTL fungují i profesionální externí blesky, fotoaparát při namáčknutí spouště vyhodnotí expoziční hodnoty a blesk změří vzdálenost od fotografovaného objektu. U Canonu se toto měření označuje E-TTL, u Nikonu I-TTL.


VR (Vibration Reduction)Označení stabilizačního systému u objektivů značky Nikon. Canon nazývá svůj systém Image Stabilizer (IS). Digitální fotoaparáty převzaly od videokamer tzv. SuperStabilizer zabudovaný do těla přístroje.


WB (White Balance)Vyvážení bílé, v praxi automatické vyvážení bílé u digitálních fotoaparátů. DF vyhodnocuje na základě barevné teploty prostředí ideální hodnoty odstínů, které jsou nejblíže reálným barvám. U pokročilých fotoaparátů lze vyvážení bílé nastavovat ručně, pomocí bílé tabulky. Měří se v K (kelvinech), obecně platí hodnoty 3200K pro umělé osvětlení, 5600K pro slunečno a 7500K ve stínu.


X-Sync (X-Synchronisation Time)Tzv. synchronizační čas mezi závěrkou fotoaparátu a bleskem. X-Sync označuje nejvyšší synchronizační čas při spolupráci fotoaparátu s externím bleskem (např. 1/180s)


Zoom (Transfokátor)Objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Dělí se na tzv. základní zoomy (2-3násobné přiblížení) a ultra- či super-zoomy (zvětšení 7-10x). U DF je širokoúhlý režim označen W (WIDE), režim teleobjektivu, resp. přiblížení, T (TELE).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one